Valašsko naše, zdrávo buď !
—————————————————————————————

Valašská gazděna

Je symbolický název výroby bylinných a ovocných sirupů a šťáv, výroby dřevěných hraček a v budoucnu ještě možná i dalších zajímavých výrobků domácího hospodářství. Našim cílem je rozumně využít zdrojů, které nám okolní příroda nabízí a zkušeností, které nám zanechaly předchozí generace, k udržitelnému životu v nádherném kraji Valašska. Suroviny k výrobě používáme především místní: byliny k sirupům si sbíráme na okolních kopcích či pěstujeme na malém políčku, ovoce máme ze zahrady, využíváme i to z lesa.

Protože však občas někdo z rodiny či ze sousedů odejde ´´do světa´´ (bližšího či vzdálenějšího) a přinese pak při návratu ´´vítané´´ třeba v podobě cizokrajných bylin, můžete se těšit i na sirupy z krajin za obzorem…

Protože naše gazděny ze začátku minulého století mám předaly recepty, v kterých jsou používány čistě přírodní suroviny, ani my nepřidáváme žádné chemické konzervanty, barviva či dochucovadla. Pro delší trvanlivost výrobky pasterizujeme a plníme do skleněných lahví. Potkat nás můžete na jarmarcích, poutích a lidových slavnostech hlavně na Valašsku a moravském Slovácku či Hané, ale i dále po celé Moravě.

Tož nestojte ve dveřách, poďte daléj a nech je Vám u nás dobře!